Jdi na obsah Jdi na menu
 


Do Česka vtrhla zima, ale zase se oteplí

3. 11. 2006

Do Česka vtrhla zima, ale zase se oteplí

Zima v Čechách zdaleka není u konce, k radosti bruslařů.

Praha - Do České republiky přišlo zimní počasí. Je víc dopravních nehod, lyžařská střediska se chystají na první běžkaře.

První připomínka toho, co nás čeká následujících pět měsíců, způsobila jako obvykle starosti hlavně řidičům. A stejně obvyklé je, že nejvíc se to projevilo na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem.

nehoda
Silnice: mrtvých může být pod 1000
Nezhorší zima letošní relativně příznivou bilanci dopravních nehod?

Hlavně na rozhraní Vysočiny a jihomoravského kraje se po ránu za dvě hodiny stalo na deset nehod a okamžitě se vytvořily kolony dlouhé několik kilometrů.

Sníh ochromil Buffalo
Jak bude v příštích hodinách?
Předpověď pro dnešek i další dny čtěte na webu POČASÍ

Například u Velké Bíteše zablokoval po páté ráno dálnici kamion.

První horská střediska už oznamují, že jsou připravena přivítat nedočkavce nebo skalní lyžaře - zatím ale jen na běžkách.

Lyžování
Lyžování: než pojedete na hory


Počasí jsme dnes sledovali on-line

16:35 - Předpověď zní: oteplí se

V pondělí by se měla odpolední maxima podle aktuální předpovědi šplhat znovu k deseti stupňům Celsia. Tyto nejvyšší odpolední teploty by pak měly vydržet po většinu příštího týdne.

Ještě zítřejší ráno bude mrazivé - až k minus šesti stupňům Celsia. Od soboty se však čeká oteplení.

Český hydrometeorologický ústav dnes na své internetové stránce uveřejnil zhodnocení teplot během října. Po teplém a suchém září pokračovalo teplé počasí i v říjnu. Průměrná měsíční teplota dosáhla 10,4 stupně Celsia, což je o 2,1 stupně více, než je normál. Podle měření od roku 1961 se říjen 2006 stal v pořadí pátým nejteplejším.


15:33 - Řidiči zaplavili pneuservisy

Pneuservisy po celé zemi čelí v těchto dnech velkému náporu motoristů, kteří kvůli příchodu chladnějšího počasí a prvním sněhovým přeháňkám chtějí vyměnit letní pneumatiky za zimní. V mnoha regionech je poptávka majitelů automobilů tak velká, že pneuservisy musí klienty objednávat na pozdější termíny a čekací doby činí i několik dní.

Barum Otrokovice
Čekáte se zimními gumami na první sníh? Tak to jste hazardéři!
Rady a tipy pro řidiče na webu Automix

Majitelé servisů si stěžují, že čeští řidiči opět nechali výměnu pneumatik na poslední chvíli. Ceny za přezutí automobilů jsou navzdory obrovskému zájmu motoristů zhruba stejné jako loni. Útokem vzali řidiči hned na začátku týdne pneuservisy v Karlovarském kraji.

Na počkání nyní žádný servis pneumatiky nepřezouvá a čekací doby se pohybují kolem několika dnů. "Jakmile v televizi řekli, že bude mrznout, nahrnuly se sem desítky lidí. Jsme obsazeni na týden dopředu a zatím nové objednávky ani nebereme. A obdobně jsou na tom i v dalších servisech, kam dodáváme pneumatiky," řekl dnes ČTK majitel sokolovského pneuservisu Zdeněk Makar.


13:46 - První úrazy na náledí

Ochlazení a celkově zhoršené počasí způsobilo první vážnější komplikace občanům Česka. V Praze se například dnes ráno a dopoledne zranili při pádu na kluzkém chodníku dva lidé. Dopravu zatím počasí nepoznamenalo, zdravotníci se ale obávají, že komplikace nastanou, jakmile budou kluzké silnice.

Sněhová vánice na Vysočině

První letošní sníh spojený s prudkými poryvy větru 2. listopadu značně ztížil dopravu na Vysočině.Autor: čtk

Krátce před 09:00 dnes záchranáři pomáhali dvaačtyřicetileté ženě, která upadla na kluzkém chodníku v Bellušově ulici ve Stodůlkách. Poranila si kotník, záchranná služba ji převezla na traumatologii Fakultní nemocnice v Motole v Praze 5.


12:53 - D1 bude po 13. hodině uzavřena

Dálnice D1 ve směru na Brno bude dnes asi od jedné hodiny na 157. kilometru uzavřena. Záchranáři budou v místě vyprošťovat kamion, který ráno na zledovatělé dálnici havaroval. Podle dosavadních odhadů práce potrvají asi půl hodiny, sdělil ČTK pracovník centra dopravních informací. Nyní jsou volné dva jízdní pruhy.

Zácpa na D1

Provoz na dálnici D1 byl dnes ráno a dopoledne výrazně ochromen. Pod vlivem náledí se tam stalo mnoho, většinou drobnějším kolizím.Zdroj: ČTK

Osobní automobily se kritickému úseku vyhnou, pokud sjedou na 153. kilometru ve směru na Lhotku. Vrátit se mohou na 163. kilometru u Velké Bíteše. Kamiony by dálnici opouštět neměly - silnice v kraji jsou pokryty sněhem a objízdná komunikace není vhodná pro těžké vozy.


12:20 - Azylový dům: Zájem bezdomovců roste

Příchod chladného počasí výrazně pocítili zaměstnanci Azylového domu sv. Terezie v pražské Pernerově ulici. Bezdomovci přicházejí stále častěji. "Zájem klientů o naše služby je větší, ale zatím je to jen začátek. Bude hůř," obává se ředitel domu Stanislav Fiala.

Lidé bez domova mají možnost v azylovém domě přespat, najíst se a dostat teplé oblečení. Klientů je ale podle Fialy tolik, že je těžké pokrýt zájem.

Problém je hlavně s ubytováním. Budova, kterou provozuje pražská Arcidiecézní charita, disponuje jen asi 40 lůžky a jejich kapacita bývá plně obsazena nejen v zimě, ale téměř po celý rok. 


11:33 - Druhá oběť mrazu

Zřejmě druhou obětí letošní zimy, která ještě ani kalendářně nezačala, se stal šedesátiletý muž ze Zastávky u Brna. Zemřel v noci na dnešek na podchlazení, když seděl před brankou domu, ve kterém bydlel. První obětí letošních mrazů byl v polovině října bezdomovec v Ostravě. "Muž ze Zastávky chlad necítil, protože popíjel alkohol a usnul. Když jej ráno po nočním sněžení spojeném s ochlazením nalezla sousedka, své okolí již nevnímal," řekl ČTK mluvčí policie Brno-venkov.


11:18 - Amatérský meteorolog z Orlové:   

Jak Aktuálně.cz oznámil amatérský meteorolog z Moravskoslezského kraje Adam Gamrot, jehož stanice se nachází v Orlová-Lutyn, okres Karviná, změna počasí přišla náhle. Včerejšek byl poklidný. "Dnešek je naprosto odlišný. Je zataženo, slabě sněží, zatím je na zemi zhruba půl centimetru sněhu. Větší škody až na převrácené přenosné dopravní značky a ulomené větve jsem neviděl.  Ve větru je pocitově hrozná zima, i když je jen -1 stupeň," uvedl Gamrot.

Sníh v Rakousku

Nejen lidé se musejí vypořádat s náhlou změnou počasí. Takhle to nyní vypadá v sousedním Rakousku.Zdroj: ČTK


11:15 - Lysá hora: devět centimetrů sněhu

"Na Lysé hoře napadlo devět centimetrů sněhů, což je nejvíce. O dva centimetry méně bylo naměřeno v Mariánských lázních a v Desné v Orlických horách," řekl Aktuálně.cz meteorolog Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu.


11:05 - Špičák: Zatím jen poprašek

Svahy šumavského Špičáku pokrývá asi dvoucentimetrový sněhový poprašek. Vladimír Kasík z tamního sportovního areálu zatím nechce odhadovat, kdy začnou jezdit vleky. "Až napadne dost přírodního sněhu nebo až budeme moct uměle zasněžovat."

Podle Kasíka nejsou v současné době na Špičáku sněhové podmínky příznivé ani pro běžkaře.


10:40 - V beskydských Pustevnách očekávají první běžkaře

V beskydském středisku Pustevny sněží a mrzne. Zaměstnanci lyžařského centra Skialpin Pustevny ale první sníh nepřeceňují a předpokládají, že brzy roztaje. Přesto o víkendu očekávají první běžkaře. "Na běžky to určitě bude. Zatím přijedou ale spíš ti skalní lyžaři, trasy zatím upravovat nebudeme," řekl Aktuálně.cz Jan Mikeska ze Skialpinu Pustevny.

Milovníci sjezdových lyží si budou muset počkat do druhé poloviny prosince, kdy se podle zkušeností z minulých let poprvé rozjedou vleky. "Záleží hlavně na zájmu. Vleky budeme pouštět hlavně o víkendech," dodal Mikeska.  


10:10 - Praha: První práce pro silničáře

Teplota pod bodem mrazu zaměstnala poprvé pražské silničáře. Dnes ráno vyslali na Lahovický most posypový vůz, který jej v obou směrech preventivně ošetřil. Silnice v hlavním městě jsou suché a sjízdné, informoval ČTK mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek.

Nasněžilo na Sněžce.

První letošní sníh na Sněžce v Krkonoších Zdroj: ČTK10:02 - Beskydy: silnice chvilku jen pro osobní auta

První sníh, který napadl v noci na dnešek Moravskoslezském kraji, zkomplikoval na některých místech regionu dopravu.

To platí i pro Beskydy na Frýdecko-Místecku. "Problém jsme měli na silnici kolem přehrady Šance, která byla sjízdná jen pro osobní vozy. Nákladní dopravu policie odkláněla po jiné trase," vysvětlil dispečer frýdecko-místeckých silničářů. Dodal, že nyní je už situace podle posledních informací vyřešena. "Tolik sněhu zase nenapadlo a zem je ještě vyhřátá. Není to ani na plužení," řekl. Podobná situace je i na Karvinsku, Novojičínsku, Opavsku a v Ostravě.


9:30 - Střední Čechy: sníh na slunci rychle mizí

Hlavní silnice z Rožmitálu pod Třemšínem na Příbram, stejně jako další hlavní tahy ve středních Čechách jsou mokré. Sníh na nich roztál. "Od rána nemáme hlášenu žádnou dopravní nehodu," řekla ČTK příbramská policejní mluvčí. Ve středu vpodvečer policisté vyjížděli ke třem nehodám, obešly se bez zranění.   

Bez problémů se jezdí i na Kladensku. Sněhový poprašek díky oteplení roztál a silnice pomalu vysychají.  Na Benešovsku se místy vyskytují sněhové přeháňky, problémy v dopravě ale hlášeny nejsou.


8:40 - Na Šumpersku a Jesenicku poprvé vyjeli silničáři

Sněhové srážky na Šumpersku a Jesenicku v noci na dnešek poprvé vyhnaly silničáře do terénu. Ve vyšších polohách obou okresů musejí motoristé počítat nejen se sněžením, ale i se silným větrem. Silnice jsou mokré nebo se slabou vrstvou rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích se může držet sněhový poprašek, řekl ČTK dispečer šumperských silničářů Vladimír Hrabovský.    "Na Šumpersku a Jesenicku jsou sněhové přeháňky, na horách je sněžení vydatnější a fouká tam silný vítr. Sněhové jazyky zatím nemáme hlášeny. Chemicky ošetřené silnice jsou holé nebo se slabou vrstvou rozbředlého sněhu," uvedl dispečer.


8:00 - Pardubicko = náledí

Na silnicích v Pardubickém kraji se tvoří náledí. V okolí Hlinska a Poličky leží na silnicích nižších tříd ujetá vrstva sněhu. Řidiči by proto měli jízdě věnovat zvýšenou opatrnost. Silnice první třídy v kraji jsou po chemickém ošetření mokré, informovali na internetových stránkách pardubičtí silničáři. Pozorní musí být řidiči i na Orlickoústecku, kde sněží a vane silný vítr. Sněhové přeháňky dnes ráno hlásilo okolí Moravské Třebové a Poličky. Teploty se ráno v Pardubickém kraji většinou pohybovaly několik stupňů pod bodem mrazu. Dnes by měla být v Pardubickém kraji proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami. Teploty by odpoledne měly vystoupat na jeden až čtyři stupně.


7:50- Na Hradecku jsou zledovatělé silnice

Řidiči v Královéhradeckém kraji by měli při svých dnešních cestách dbát zvýšené opatrnosti. Na některých úsecích silnic se objevují zledovatělá místa, někde sněží a fouká silný boční vítr, vyplývá z informací na webových stránkách silničářů. Silnice ve vyšších polohách Trutnovska a Rychnovska, kde během noci napadlo i několik centimetrů sněhu, jsou po chemickém ošetření mokré, v lesních úsecích a na horách se místy objevují zledovatělé úseky.


7:30 - Na Vsetínsku rozředlý sníh 

Až pět centimetrů vysoká vrstva rozbředlého sněhu leží po nočním sněžení na silnicích druhé a třetí třídy na Vsetínsku. Viditelnost je navíc kvůli sněhovým srážkám omezená, silničáři proto řidičům doporučují zvýšenou opatrnost.  Na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku a Zlínsku dnes ráno nesněží, všechny vozovky jsou tak zde bez omezení sjízdné. Teploty se na celém území pohybují od minus dvou do čtyř stupňů.


7:30 - Do Krušných hor zimní pneumatiky

V Krušných horách na Karlovarsku byly v ranních hodinách některé úseky cest namrzlé a mírně zasněžené. Řidiči by proto měli být velmi obezřetní a pokud ještě nemají na automobilech zimní pneumatiky, raději prozatím do vyšších poloh nevyjíždět. Situace ale není nijak dramatická a všechny cesty jsou, byť někde se zvýšenou opatrností, sjízdné. 


7:20 - Na Karlovarsku 5 cm sněhu

V Karlovarském kraji začalo drobně sněžit asi ve 02:00 a do rána napadlo kolem pěti centimetrů sněhu. Silničáři jen v oblasti Krušných hor nasadili kolem 20 sypačů a sedm traktorů. Nyní už prakticky na žádných frekventovanějších komunikacích sníh neleží.


7:00 - Vysočina plná nehod

Silnice na Vysočině byly podle řidičů po ránu místy namrzlé, stala se řada dopravních nehod. Dálnici D1 u Velké Bíteše krátkodobě zablokoval kamion. V noci na dnešek na celém území kraje drobně sněžilo, foukal ostrý vítr, který místy vytvářel sněhové jazyky. Teploty se podle meteorologů nad ránem pohybovaly pod bodem mrazu, od minus tří do minus pěti stupňů Celsia.
   


6:50 - Námraza na jihu Moravy

Na jihu Moravy v noci na dnešek napadl první sníh. Silnice pokryl sice jen bílý poprašek, problémy však dělá námraza. Kvůli ní se zvýšil počet nehod. Především v Brně a okolí a také na severu kraje vyjely všechny posypové vozy. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. "Hustě sněžit začalo kolem 01:00. Nad ránem pak sníh zamrzl. V některých místech Brna uvízly v kopcích auta s letními pneumatikami. Naše posypové vozy se do těchto míst nemohou dostat," řekl ČTK Leoš Chasák z podniku Brněnské komunikace.


6:45 - Na D1 jde zatím jen "o plechy"

Lehké nehody s malou škodou přibývají na jihomoravské části dálnice D1. Na dálnici D2 mezi Brnem a Břeclaví se převrátil v noci kamion. Řidič nebyl zraněn, provoz na rušné komunikaci byl však ale omezen. Nehody hlásí Blanensko, kolony aut stojí na kluzkých silnicích v Brně-Vinohradech a v nedaleké Líšni.  Policisté a silničáři se shodují, že mnozí řidiči zapomněli přezout pneumatiky na svých autech. Doporučují, aby tak opozdilci učinili co nejdříve.


6:40 -  Ve středních Čechách mohou některé silnice namrzat
První sníh překvapil dnes ráno řidiče ve středních Čechách. Silnice a dálnice jsou ale holé a mokré. Některé úseky by však mohly namrzat. Silničáři proto varují řidiče, aby jezdili se zvýšenou opatrností.


6:40 - První sníh v okolí Plzně zaskočil řidiče

Kolony aut se ráno kvůli prvnímu sněhovému poprašku a námraze na silnicích začaly tvořit na několika místech na Plzeňsku. V noci na dnešek napadlo i v Plzni pár centimetrů sněhu. Po Plzni se stalo několik menších nehod, v jejich okolí se tvoří zácpy, v nichž uvízli i sypače silničářů. "Stojí kolony aut, uvízl mi v nich i sypač a musím ho posílat objížďkou z druhé strany," řekl dnes ČTK dispečer správy a údržby silnic v Kralovicích na severu Plzeňska Petr Vomáčka. Auta podle něj stojí například na dálničním přivaděči u Kyšic, kamiony stojí také u Třemošné. Zatím sjízdná je hlavní silnice z Plzně na Karlovy Vary. S velkou opatrností jsou sjízdné silnice v okolí Chrástu.


6:35 - Sypače na Klatovsku

Do terénu vyjížděli poprvé se sypači také silničáři na Klatovsku či jihu Plzeňska. Sníh napadl zejména ve vyšších polohách - v okolí Nepomuku a Brd, na Plzeňsku a na Šumavě. Silnice do Železné Rudy byla ráno namrzlá.


6:30 -  Silnice v Libereckém kraji namrzají

V Libereckém kraji napadl první sníh, silnice jsou proto kluzké a namrzají. Podle silničářů jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Problémy mohou mít vozy hlavně ve stoupáních. Ráno se tak na krátkou dobu zastavila doprava na silnici ze Studence na Semilsku, kudy jezdí kamiony na Vrchlabí, řekl ČTK Jiří Daníček z krajské správy silnic Libereckého kraje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář