Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svátek hallowen

1. 11. 2006

Vracím se ještě k včerejšímu svátku hallowen jelikož ho mám moc ráda,ale je mi líto,že se neslaví i u nás :(

Tajemný svátek ohně a smrti

halloween

Pro anglo-americký svět je konec října nepředstavitelný bez Halloweenu. Svátek duchů se slaví každý rok 31. října po celém světě. Tradice však pochází z Británie.

Halloween je jako každá jiná tradice založený na zvyklostech, které se přesouvaly z generace na generaci. Při každém dědění zvyků se tradice poněkud pozměnily, a tak je dnes k vidění naprosto jiný Halloween, než jaký byl při svém zrodu.

Dnes je to hlavně rodinná atrakce, kterou si komerční svět přibarvil k obrazu svému. Ale pokud se podíváme do historie svátku, nic z dnešních jemně kýčovitých zvyků nenajdeme.

Noc před svátkem zesnulých

Stačí se jenom ponořit do děsivé minulosti. Pak na každém kroku narazíme na čarodějnice, duchy, krvelačná monstra, elfy a krvavé zvířecí oběti.

Jméno Halloween, v Irsku Hallow E'en, postupně vzniklo spojením slov All Hallows Eve, což znamená Noc před svátkem zesnulých, který se i u nás slaví 1. listopadu. Ve staré angličtině má slovo hallow význam uctívat, protože katolíci, luteráni i anglikáni využívali Halloweenu k uctění všech svatých.

Zatímco u křesťanů byl Halloween jedním z největších svátků roku, Římané jej využívali k oslavě Farelia, která měla dát klid i mír duším zesnulých. Vzdávali jim čest v podobě honosných obětí a modliteb.

Samhain - svátek ohně a smrti

Dnešní Haloween však vychází z předkřesťanského svátku ohně a smrti Samhain, který slavili keltští druidi ve Skotsku, Welsu a Irsku. Na vršcích kopců se každý rok v tento večer rozhořely hranice pro uctění keltských bohů. Upalování zločinců a zvířat v těchto ohních nebylo výjimkou.

Po ukončení slavností se Keltové báli duchů temnoty, a tak domů odcházeli zahalení v kostýmech nestvůr, už tady se objevují vydlabané zářící dýně.

dýně

Všeobecně měl Halloween význam uctění zesnulých, ukončení sklizní úrody a uvítání zimy. Původně se slavil 21. února ve spojení s koncem římského roku.

Později, v sedmém století, tento pohanský zvyk papež Bonifác IV. nahradil svátkem všech zesnulých a stanovil jej na 13. květen. Až za několik století byl konečně ukotven na 1. listopad.

Dnes je Halloween zejména komerčním svátkem, velmi oblíbeným u dětí. Po celém světě se v tento večer rozsvěcují vydlabané dýně a do ulic se vypravují děti převlečené do strašidelných kostýmů.

Největší podporu má tato podoba v USA a Kanadě. Na Britských ostrovech a v dalších starobylých keltských enklávách si Halloween ponechal alespoň špetku svého tajemného původu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pozdrav

(katka, 29. 10. 2008 19:22)

mě je to taky líto že se to tady neslavý ,ale ja jsem ještě dítě je mi devět skoro už deset.takže to s kamarádama slavíme no takže chodíme po ulicích.skuste to taky jo a nevadí že jste velká.chovejte se jako dítě ale chodtě po skupinách a alespon s jednim chlapem jo tak naschle.
kdyby jste něco chtěla tady je můj e-mail:kactul@seznam.cz