Svátek hallowen
Vracím se ještě k včerejšímu svátku hallowen jelikož ho mám moc ráda,ale je mi líto,že se neslaví i u nás :(
Tajemný svátek ohně a smrti

Pro anglo-americký svět je konec října nepředstavitelný bez Halloweenu. Svátek duchů se slaví každý rok 31. října po celém světě. Tradice však pochází z Británie.
Halloween je jako každá jiná tradice založený na zvyklostech, které se přesouvaly z generace na generaci. Při každém dědění zvyků se tradice poněkud pozměnily, a tak je dnes k vidění naprosto jiný Halloween, než jaký byl při svém zrodu.
Dnes je to hlavně rodinná atrakce, kterou si komerční svět přibarvil k obrazu svému. Ale pokud se podíváme do historie svátku, nic z dnešních jemně kýčovitých zvyků nenajdeme.
Noc před svátkem zesnulých
Stačí se jenom ponořit do děsivé minulosti. Pak na každém kroku narazíme na čarodějnice, duchy, krvelačná monstra, elfy a krvavé zvířecí oběti.
Jméno Halloween, v Irsku Hallow E'en, postupně vzniklo spojením slov All Hallows Eve, což znamená Noc před svátkem zesnulých, který se i u nás slaví 1. listopadu. Ve staré angličtině má slovo hallow význam uctívat, protože katolíci, luteráni i anglikáni využívali Halloweenu k uctění všech svatých.
Zatímco u křesťanů byl Halloween jedním z největších svátků roku, Římané jej využívali k oslavě Farelia, která měla dát klid i mír duším zesnulých. Vzdávali jim čest v podobě honosných obětí a modliteb.
Samhain - svátek ohně a smrti
Dnešní Haloween však vychází z předkřesťanského svátku ohně a smrti Samhain, který slavili keltští druidi ve Skotsku, Welsu a Irsku. Na vršcích kopců se každý rok v tento večer rozhořely hranice pro uctění keltských bohů. Upalování zločinců a zvířat v těchto ohních nebylo výjimkou.
Po ukončení slavností se Keltové báli duchů temnoty, a tak domů odcházeli zahalení v kostýmech nestvůr, už tady se objevují vydlabané zářící dýně.

Všeobecně měl Halloween význam uctění zesnulých, ukončení sklizní úrody a uvítání zimy. Původně se slavil 21. února ve spojení s koncem římského roku.
Později, v sedmém století, tento pohanský zvyk papež Bonifác IV. nahradil svátkem všech zesnulých a stanovil jej na 13. květen. Až za několik století byl konečně ukotven na 1. listopad.
Dnes je Halloween zejména komerčním svátkem, velmi oblíbeným u dětí. Po celém světě se v tento večer rozsvěcují vydlabané dýně a do ulic se vypravují děti převlečené do strašidelných kostýmů.
Největší podporu má tato podoba v USA a Kanadě. Na Britských ostrovech a v dalších starobylých keltských enklávách si Halloween ponechal alespoň špetku svého tajemného původu.
Komentáře
Přehled komentářů
mě je to taky líto že se to tady neslavý ,ale ja jsem ještě dítě je mi devět skoro už deset.takže to s kamarádama slavíme no takže chodíme po ulicích.skuste to taky jo a nevadí že jste velká.chovejte se jako dítě ale chodtě po skupinách a alespon s jednim chlapem jo tak naschle.
kdyby jste něco chtěla tady je můj e-mail:kactul@seznam.cz
pozdrav
(katka, 29. 10. 2008 19:22)