Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hledání vody stále pokračuje

13. 5. 2006

Hledání vody stále pokračuje  

Sonda Galileo pořizuje již pátým rokem měření měsíců planety Jupiter a stále přináší mnoho nových podrobností a odhaluje další záhady naší Sluneční soustavy.

Její nynější úkol je průzkum měsíce Europa, kde se snaží najít vodu v tekutém skupenství. Voda je místo, kde totiž mohl vzniknout život. Při svém průzkumu sonda přeletěla nad Europou pouhých 350 kilometrů vysoko. Podle měření může být na Europě dokonce více tekuté vody než je jí na Zemi. A to je již pořádný prostor pro vznik života.

Měření, které nyní prováděla sonda Galileo spočívalo především v zkoumání magnetického pole měsíce a elektrických anomálií. Tekutá voda je při svém pohybu původcem velkého množství elektrických a magnetických poruch a právě jejich zkoumáním lze přítomnost vody potvrdit.

Nyní není možnost se sondou Galileo navázat spojení, neboť se nachází ve stínu měsíce Europa. Pozemní středisko nyní zkoumá možnosti, jak udržovat nepřerušené spojení i v případě, že je sonda skryta ve stínu nějakého pevného tělesa. Poté co sonda skončí s průzkumem Europy vydá se na cestu k dalším měsícům Jupitera. Jsou to Amalthea, Thebe a Metis. Můžeme proto očekávat další překvapení a nové poznatky ve výzkumu Sluneční soustavy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář