Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je Mars hrobem pro kosmické sondy?

11. 5. 2006

Je Mars hrobem pro kosmické sondy?

Jak se zdá, v poslední době je kosmický výzkum postihován jedním fiaskem za druhým. V krátké době za sebou se v blízkosti rudé planety odmlčela sonda Mars Climate Observer a po ní i Mars Polar Lander. Existuje nějaká společná příčina fatálních neúspěchů kosmických sond u Marsu? Těžko říci, havárie byly různorodé - posuďte sami:

MARS 1 (start 1.11.1962) - při průletu kolem planety ztraceno spojení
MARINER 3 (start 5.11.1964) - při startu se neoddělil aerodynamický kryt, sonda zůstala zcela nefunkční
ZOND 2 (start 30.11.1964) - spojení ztraceno během cesty
MARS 2 (start 19.5.1971) - neúspěšný pokus o přistání, sonda ztracena během sestupu
MARS 4 (start 21.7.1973) - let provázely potíže s přenosem dat, sonda nakonec minula Mars ve velké vzdálenosti
MARS 6 (start 5.8.1973) - neúspěšný pokus o přistání, během sestupu ztraceno spojení se sondou
MARS 7 (start 9.8.1973) - sonda pro závadu minula planetu, kde měla přistát
FOBOS 1 (start 7.7.1988) - sonda byla vyřazena chybným povelem z pozemního střediska: místo zapnutí gama-spektrometru se odpojil systém orientačních a stabilizačních motorků, sonda ztratila orientaci na Slunce a vybily se jí akumulátory - na chybu se přišlo až po pěti dnech kdy už bylo pozdě...
FOBOS 2 - sonda dorazila v pořádku k Marsu a začala se přibližovat k jeho měsíci Fobos, který měla zkoumat - náhle však došlo z nezjištěných příčin ke ztrátě spojení. Později se podařilo zachytit velmi slabý signál z něhož bylo zřejmé, že se sonda v prostoru bezmocně otáčí. Těsně před odmlčením vyslala sonda na Zemi často diskutovaný snímek, na němž je zachycen podivný podlouhlý stín na povrchu Marsu.
MARS OBSERVER (start 25.9.1992) - Sonda se náhle odmlčela poté, co byl vydán signál k přechodu na oběžnou dráhu kolem Marsu. Bohužel šlo o jednu z nejdokonalejších a tím take nejdražších sond - stála téměř miliardu dolarů. Tato havárie způsobila přehodnocení celého amerického kosmického programu, který se poté soustředil na vysílání menších a jednodušších sond. Pozoruhodné je tvrzení NASA, že sonda byla zničena pravděpodobně výbuchem (zřejmě způsobeného vlastním pohonným systémem).
MARS 96 (start 16.11.1996) sonda byla zničena při selhání posledního stupně rakety nad Jižní Amerikou

K těmto neúspěchům nyní přibyly další dva:
MARS CLIMATE ORBITER, který měl letos v září zakotvit na oběžné dráze u Marsu se odmlčel navždy - a jak se ukázalo, stalo se tak díky neuvěřitelné chybě. V programu palubního počítače sondy byly použity dvě různé soustavy jednotek (anglické měrné soustavy a mezinárodní soustavy SI). Díky tomu si to sonda namířila o něco níže a místo aby přibrzdila v horních vrstvách marťanské atmosféry, nenávratně shořela jako fagule.
MARS POLAR LANDER, který startoval letos v lednu a dostal se do finále v pátek 3.prosince. Do poslední chvíle všechno probíhalo bez chybičky, sonda se správně zorientovala a zamířila do polárních krajů na Marsu, kde měla hledat především vodu. Podle všeho proběhlo přistání úspěšně - avšak sonda se již neozvala... Přesto i v současné době probíhají intenzivní pokusy o znovunavázání spojení se sondou. Co se stalo? Dostala se sonda do těžkého terénu a převrátila se? Bylo přistání příliš tvrdé? Jeden z mých přátel žertem prohodil: "Co že tam ta sonda měla hledat? Vodu? A neutopila se náhodou?" Nikdo zatím neví, jen ochota daňových poplatníků přispívat na kosmický výzkum se zřejmě sníží. A to je škoda, obrovská škoda...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář