Jdi na obsah Jdi na menu
 


medvídek pú oslaví 80.

15. 10. 2006

Ačkoliv zvířecí postavičky s pozoruhodně vykreslenými „lidskými“ charaktery a vlastnostmi jsou pro leckteré dítě stále aktuální, letos už slaví osmdesát let.

Čtrnáctého října 1926 totiž vyšla v Británii první knížka o dobrodružstvích lesních kamarádů pod názvem Medvídek Pú. Předcházela jí povídka s názvem Wrong Sort of Bees (Špatný druh včel), kterou otiskly britské London Evening News 24. prosince 1925.

K první knize po dvou letech přibylo Púovo zátiší a posléze začaly oba tituly vycházet společně. Měly takový úspěch, že jejich autor, britský spisovatel Alan Alexander Milne (1882-1956) napsal o Púovi další knihy a básně. Byly přeloženy do více než 40 jazyků.

A. A. Milne pojmenoval většinu svých postav podle reáné předlohy. Jeho syn, Christopher Robin Milne, posloužil jako inspirace k hlavní postavičce lidského původu, Kryštůfku Robinovi. Prasátko, Tygr a Ijáček jsou plyšová zvířata, se kterými si spisovatelův syn hrával. A sám Medvídek Pú (v anglickém originále Winnie The Pooh) dostal jméno podle skutečného medvěda Winnipega, kterého spisovatel se synem často obdivovali v londýnské zoo.

Nešťastný plyšák v New Yorku
Púova dobrodružství se odehrávají v Ashdownském lese v Sussexu v jižní Anglii, kde mělaMilneho rodina dům. A právě sem směrují Púovi fanoušci dodnes. Chodí hlavně k Púovu mostu, ze kterého házejí do vody proutky a dívají se, jak je proud unáší - tak jako to dělal Pú s Kryštůfkem Robinem. Vyhrává ten, jehož proutek podpluje v rekordním čase most a protne pomyslnou cílovou pásku. V roce 2004 si odtud odvezl zlatou medaili český tým před Latinskou Amerikou.

Pú v původní plyšové podobě se málem stal předmětem britskoamerického sporu. Dnes totiž odpočívá ve skleněné vitríně newyorské veřejné knihovny. Británie ho chtěla získat zpět, ovšem neúspěšně - plyšový miláček dětí zůstal v New Yorku i přes infantilní protesty labouristické poslankyně Gwyneth Dunwoodyové, podle které vypadal medvídek v New Yorku „velmi nešťastně“.

Pú dostane děvče
Pú je také nejbohatší pohádkovou postavou. Ročně vynáší 5,9 miliardy dolarů, což je více než Mickey Mouse či Harry Potter. Byl také veden spor o výnosy z používání této postavičky.

V roce 1930 Milne prodal práva na Púa Stephenovi Slesingerovi. Jeho firma se později dohodla s Waltem Disneyem a přenechala mu práva na komerční využití postavičky s tím, že dostávala část výnosů. Dohody však nepočítaly s prudkým rozvojem techniky, a tak nebyla vyřešena práva na video, DVD a počítačové hry.

Firma Slesinger u soudu požadovala miliony dolarů i z nich. Předloni v dubnu však soud rozhodl, že Walt Disney je v právu. Studiu Disney se ale medvídek přece jen zdá už příliš starý a do příští animované série se rozhodlo vnést svěží vítr v podobě nové Púovy kamarádky. Namísto Kryštůfka Robina jej bude provázet rozpustilá divoška dosud beze jména.

K 80. narozeninám dostal medvídek Pú jako dárek hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. Ceremoniálu se prý oslavenec „osobně“ zúčastnil v doprovodu svých přátel Ijáčka, Tygra a Králíčka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář