Jdi na obsah Jdi na menu
 


Měsíc je podle nové simulace mladší

8. 5. 2006

Měsíc je podle nové simulace mladší

Měsíc je mladší, než se dosud soudilo. Poukazuje na to zatím nejpropracovanější počítačová simulace vzniku oběžnice naší planety srážkou z dalším vesmírným tělesem.

"V posledních padesáti letech bylo zapotřebí armád fyziků v USA, Rusku a jinde, abychom došli k počítačům a trojrozměrným programům, které mohou náležitě zpracovat důsledky střetu a výbuchů, byť v zjednodušené podobě," vysvětlil v časopise Nature Jay Melosh z Arizonské university.
Nová simulace ukazuje náraz tělesa o velikosti Marsu do již téměř zformované Země před 4,5 miliardami let. Z hmoty, která přitom vylétla do prostoru posléze vznikl Měsíc. Simulaci zpracovali Robin Canup z Southwest Research Institute v Boulderu v americkém Coloradu a Erik Asphaug z Kalifornské university v Santa Cruz, kteří měli k dispozici výkonnější počítače než jejich předchůdci.

Jak ovšem zdůraznil i Jay Melosh k úspěšnému zpracování simulace bylo třeba více, než jen větší hrubé síly počítačů. V trojrozměrném zpracování model nyní počítá jak s termodynamickými důsledky srážky Země s další planetou tak i s gravitačními interakcemi mezi všemi vyvrženými kusy hmoty.
Stávající simulace zanechávali vědce dohadům o mnohem větší velikosti planety působící srážku a mnohem menší Zemi, či dokonce o několika nárazech. Zdálo se také, že k srážce došlo dříve, když byla Země ještě méně zformována. Kdyby tomu tak skutečně bylo, byl by Měsíc pravděpodobně mnohem bohatší na železo než je ve skutečnosti.
Podrobnosti výzkumu jsou publikovány v časopise Nature.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

To je tak...

(Jura, 24. 8. 2006 18:11)

kdyz nekdo na jedne teorii postavi druhou a tu prvni bere jako postulat. Dnesni veda nevi jak dokazat stari Mesice, podle nekterych vedcu je vyrazne maldsi nez Zeme, podle vrstvy prachu usazene na Mesici se uvazuje jen o milionech let. V jinem pripade by vrstva prachu na povrchu mesice musela dosahovat 1-2 metry, coz jak vime se nepotvrdilo (jestli tam ti amici skutecne byli :-) )