Jdi na obsah Jdi na menu
 


NASA otočila, opraví své oko do vesmíru

31. 10. 2006

NASA otočila, opraví své oko do vesmíru

Hubbleův teleskop

Greenbelt - Od vypuštění Hubbleova teleskopu na oběžnou dráhu uplynulo 16 let. Nová mise mu prodlouží život. Uvnitř: GRAFIKA

Šéf amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Michael Griffin dnes oznámil, že k teleskopu se vypraví raketoplán na servisní misi k teleskopu. Pravděpodobně by k ní mělo dojít na počátku roku 2008.

NASA "musí" prodloužit životnost teleskopu

Cílem mise má být prodloužení životnosti tohoto prvního orbitálního teleskopu, který vědcům výrazným způsobem pomohl změnit znalosti o kosmu, o dalších pět let.

Hubbleův teleskop
Hubbleův teleskop

NASA odhaduje, že bez oprav by fungoval zhruba do roku 2008 či 2009.

Následník tohoto výjimečného přístroje, kosmický teleskop Jamese Webba, ale bude vypuštěn až v roce 2012.

Astronomové přivítali rozhodnutí NASA s nadšením, neboť se obávali, že bez opravy Hubbleová teleskopu se budou muset obejít bez unikátních záběrů z vesmíru.

Předchůdce Griffina Sean O'Keefe zrušil servisní misi v roce 2003 krátce po havárii raketoplánu Columbia, při níž zahynulo astronautů. Obával se, že mise je příliš riskantní a raketoplány by měly být před svým vyřazením z provozu využity pro dobudování Mezinárodní vesmírné stanice.

Podle mínění celé řady expertů nebylo pochyb o tom, že dnešní rozhodnutí NASA dá další misi k Hubbleovu teleskopu zelenou.

"Jsme si jisti, že mise bude odsouhlasena," tvrdil dopředu profesor Martin Barstow z univerzity v Leicesteru.

"Michael Griffin je dlouholetým fanouškem teleskopu, ale musí hledět i na riskatní aspekty mise."

Astronauty čekají složité podmínky

Astronauti, kteří budou k Hubbleovu teleskopu vysláni a vystoupí do volného prostoru, musí totiž počítat s podmínkami ještě složitějšími než u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Prstenec kolem Uranu

Snímek prstenců kolem Uranu pořízený Hubbleových teleskopem. Odlišné barvy znázorňují různé atmosferické podmínky.Autor: www.nasa.gov

"Zatímco uplynulé mise lze přirovnat k operaci srdce, tentokrát se astronauti chystají na mozek," potvrdil složitost operace astronaut John Grunsfeld, který k Hubbleovu teleskopu zamířil v roce 1999 a 2002.

Podle jeho slov stačí jeden jediný neuvážený krok austronautů a teleskop, který přes značné obtíže stále ještě posílá snímky zpět na Zemi, bude navždy vyřazen z provozu.

Hubbleův vesmírný teleskop byl do kosmu vyslán v roce 1990 a na Zemi doposud zaslal více než 750 000 snímků kosmu. Vědci díky nim například upřesnili stáří vesmíru na zhruba 13,7 miliardy let.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář