Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová wiki-encyklopedie bude se zárukou

3. 11. 2006

Nová wiki-encyklopedie bude se zárukou

Mount Hermon, Kalifornie - Nová encyklopedie, zdarma dostupná každému uživateli internetu a přitom s ověřenými informacemi, zahájila zkušební provoz.

Projekt připomíná proslulou internetovou encyklopedii Wikipedia, avšak má se od ní podstatně lišit přístupem.

Zatímco ve Wikipedii může heslo napsat a upravit prakticky úplně kdokoli, v novém projektu budou mít psaní hesel povoleno jen autoři registrovaní pod skutečným jménem (ne pod pseudonymem) a dohled nad konečnou verzí informací budou mít uznaní odborníci. Měla by se tak výrazně zvýšit důvěryhodnost zveřejněných dat.

Nový projekt nese název Citizendium, čili "občanská příručka" a u jeho zrodu stojí Larry Sanger, který byl ostatně i jedním ze zakladatelů Wikipedie. Později však odešel a stal se jejím kritikem.

"Wikipedia dosáhla vynikajících úspěchů, ale mohla by být mnohem lepší. Zapojení expertů a odmítnutí anonymních příspěvků by vylepšilo její nevyrovnanou úroveň," uvedl Sanger v tiskové zprávě.

Lži i úspěchy

Wikipedia, která vznikla před pěti lety, se stala oblíbeným informačním zdrojem nejen pro studenty, kteří ji často používají pro své školní práce. Dnes má zhruba pět milionů hesel, z toho půldruhého milionu v angličtině. Výhodou je, že se za přístup k ní nic neplatí a hesla jsou velmi rychle aktualizována.

Nevýhodou pak je, že za její obsah vlastně nikdo neručí. Klasickým příkladem se stal příspěvek Briana Chase z amerického Nashvillu, který do ní loni v květnu napsal kompletně falešné životopisné heslo. V něm skutečnému člověku vymyslel nový životopis a ještě naznačil, že dotyčný byl zapleten do vraždy bratrů Kennedyů.

Lži vydržely 132 dnů, než na ně upozornil všímavý čtenář.

Navzdory takovýmto úletům odvedli dobrovolní přispěvatelé do internetové encyklopedie celkově obrovský kus dobré práce. Loni v prosinci zveřejnil vědecký časopis Nature srovnání 42 hesel z oblasti vědy ve Wikipedii a v elitní Encyclopaedii Britannice. Autorům vyšlo, že Wikipedia udělala 162 chyb, zatímco Encyclopaedia Britannica jich měla 123.

Britannica

Encyklopedie Britannica je největší tištěná encyklopedie na světě, skládá se z 32 svazků.Autor: Britannica

Vydavatelé Britanniky se ohradili, že srovnání nebylo férové. Nicméně z něj vyplynulo, že Wikipedia byla vcelku přesnější, než by si vnější pozorovatel troufl odhadovat.

Začátek: oprava Wikipedie

Nová encyklopedie Citizendium je zatím jen ve zkušebním provozu a pro veřejnost se otevře zřejmě ještě koncem roku. I v tomto případě je práce založena na dobrovolných nadšencích. Ti se však musí nejprve registrovat a uvést veřejně přístupné údaje o své osobě a odbornosti. Tím se dostanou pod veřejnou kontrolu.

Citizendium bude také mít redaktory, kteří mají za obsah odpovědnost a mají urovnat odborné spory, které by mohly mezi přispívajícími autory vzniknout. Zůstane zachován princip, že hesla se budou pohotově aktualizovat.

Na začátku chtějí autoři projektu přebírat hesla z Wikipedie (která nejsou chráněna autorským právem), zkontrolovat je, případně opravit a dát na vlastní webové stránky.

Zatím jen v angličtině

Přesná pravidla pro autory se zatím vytvářejí. Nadace Citizendium Foundation také teprve hledá sponzory, kteří poskytnou peníze potřebné na provoz i na finanční odměny pro hlavní autory.

Podobně jako Wikipedia ani Citizendium nechce zveřejňovat reklamy. Uvažuje však o tom, že velké sponzory zmíní. Na náhodně vybraných místech by se pak objevovalo oznámení: "Encyklopedie Citizendium může existovat díky velkorysé podpoře společnosti XYZ."

V této chvíli se dílo připravuje pouze v angličtině. Jeho autoři věří, že časem bude i v jiných jazycích. Wikipedia má například i českou verzi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář