Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obří ostrov odpadků mění Pacifik v žumpu

7. 11. 2006

Obří ostrov odpadků mění Pacifik v žumpu

Pacifik ekologie znečištění

Jeden z Albatrosů, který se stal při hledání potravy obětí ostrova odpadků. Zdroj: Aktuálně.cz

Honolulu - Obří plovoucí ostrov plastů, špíny a nejrůznějšího odpadu stále více zamořuje Pacifik a přerůstá v bezprecedentní katastrofu. Ohrožuje Havaj a západní pobřeží USA.

Problémem se zabývá Kongres. Nezamýšlená největší skládka světa s rozměry v řádech tisícovek čtverečních kilometrů ničí podmořskou přírodní rezervaci u Havajského souostroví. Hmotnost "ostrova" je odhadována na minimálně tři miliony tun.

O vytvoření rezervace rozhodl letos v červnu svým podpisem prezident George Bush. Rezervace se rozkládá na ploše velké zhruba jako Kalifornie a chrání na sedm tisíc mořských živočichů. Z nich zhruba čtvrtina žije pouze v těchto vodách, jinde na planetě ne.

Kongres začal konat

Sněmovna reprezentantů i Senát už odhlasovaly návrh na mimořádnou operaci, která by ohrožené vody kolem Havaje vyčistila. Bush jej má posvětit krátce po dnešních volbách do Kongresu.

Smrtonosný odpadkový ostrov tvoří obsah kontejnerů, které se převrátily do moře společně s dalšími předměty. Ty se na ně v průběhu let navalily. Naplaveniny z různých přístavů, staré rybářské sítě, odpad z lodí.

Plastové láhve, boty, textil, kondomy, zbytky pohonných hmot. K nalezení je zde skoro všechno.

Výsledkem je rekordní znečištění, pacifický plovoucí "ostrov" špíny nemá ve světě obdoby.

Záchod, který nesplachuje

"Je to obrovský záchod, který nesplachuje. Nesutále se točí v Pacifiku a nabírá další a další špínu," řekl listu Christian Science Monitor Charles Moore, výzkumník z Long Beach v Kalifornii.

Rybám a dalším mořškým živočichům hrozí při setkání  s ostrovem smrt, protože i v něm hledají potravu. Ta je ovšem zahubí.

"Viděli jsme albatrosy, kteří se snažili v odpadcích hledat jídlo a pak pochcípali," uvedl pro agenturu Reuters ekolog Steve Smith, který ostrov sleduje z paluby lodi Esperanza.

Někteří ekologové tvrdí, že znečištění dříve relativně nedotených vod v oceánech daleko od pevnin začíná být neúnosné. Do oceánů putují každý rok miliony tun odpadů.

Oceán Pacifik ekologie znečištění

Ilustrační foto.Autor: galileo.org

Odborný časopis Science předpovídá, že ve druhé polovině století bude mít znečištění společně s nadměrným lovem za následek výrazně snížení počtu některých druhů ryb a mořských živočichů. U některých druhů půjde podle vědců téměř o vyhubení.

"Musíme už něco podniknout, protože ekosystém v hlubokých vodách oceánu je velmi křehký. A života tam bude výrazně ubývat, protože nebude schopen čelit rostoucímu znečištění, způsobeným lidskou aktivitou," tvrdí Stefan Hain z Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

Čínské hračky u evropských břehů

Na rostoucí míru znečištění poukázala tři roky stará aféra.

U západních evropských břehů se začaly objevovat čínské hračky. Ukázalo se, že pochází z čínské lodi, plující do USA v roce 1992. Několik kontejnerů s nákladem se při špatné manipulaci potopilo a zboží se dostalo do moře.

"Více než milion ptáků a přes sto tisíc mořských živočichů ročně zemře poté, co zkonzumuje něco z plovoucího odpadu. Třeba plastové láhve," uvádí se ve studii organizace Greenpeace.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Igelit.net

(Jakub Jiruška, 7. 7. 2012 14:41)

http://igelit.net/