Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osídlíme Měsíc, oznámili Američané

5. 12. 2006

Zahraničí - Amerika:Osídlíme Měsíc, oznámili Američané

Posádka Apolla na Měsíci

Na rozdíl od misí Apollo v 60. a 70. letech chce NASA tentokrát na Měsíci vybudovat stálou základnu. Astronauti, popřípadě i "vesmírní turisté" na ní budou moci přebývat na půlročních "stážích" počínaje rokem 2024.Autor: NASA

Cape Canaveral - Americká vesmírná agentura NASA se nehodlá pouze vrátit na Měsíc, hodlá tam zůstat. V roce 2024 chce mít hotovou stálou základnu.

NASA oznámila, že vybuduje na Měsíci stálou základnu. Měla by vyrůst na jižním pólu a od roku 2024, tedy dva roky po opětovném přistání na Měsíci, mít stálé osazenstvo.

"Toto není mise Apollo, jak ji znali naši otcové," řekl agentuře AP John Logsdon z Univerzity George Washingtona.

"Domnívám se, že je to jediný způsob, jak udržet při životě něco podobného, co je plánováno na desítky let. Nejde o to, otisknout tam boty a vyvěsit vlajku. Jde o odstartování misí do vesmíru, které zahrnou dlouhodobé pobyty na Měsíci."

 Časový plán NASA

2009 - první test nového vesmírného plavidla

2014 - první let lodi Orion s lidskou posádkou, tentokrát však bez přistání na Měsíci

2020 - první let čtyřčlenné  posádky s přistáním na Měsíci

Předpolí pro cestu na Mars

NASA chce základnu využívat pro vědecké bádání a hodlá na ní také testovat technologie, které bude potřebovat pro plánovanou cestu na Mars. Vybudována by měla být po roce 2020, kdy Američané plánují obnovení letů k Měsíci.

Jak přesně bude základna vypadat, agentura teprve rozhodne. Jisté je, že ji chce postavit na měsíčním pólu, neboť to je oblast s mírnějšími teplotami, kde po delší dobu dopadá sluneční svit. Pravděpodobnější je umístění na jižním pólu, kde slunce září tři čtvrtiny času.

Solární panely by přitom měly na základně sloužit jako zdroj energie. Alternativně NASA uvažuje o jaderné energii.

Na pólech by se podle vědců mohl také nacházet vodík či led.

Mise Apollo, které v šedesátých a na počátku sedmdesátých let vozily člověka k Měsíci, přitom přistávaly v centrální části Měsíce.

Jak bude vypadat přístávací modul

Spojené státy už oznámily, že vyvinou nový dopravní prostředek, který by měl dopravit lidskou posádku na Měsíc a nahradit dosluhující raketoplány. Na podzim už pro něj vybrala také jméno Orion.

Povrch Měsíce

Autor: Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR

K samotnému přistání vyvine NASA modul, který Scott Horowitz z NASA přirovnal k pickupu. Přistát by měl být schopen kdekoli.

"Můžete na něj naložit, co potřebujete. Můžete s ním odletět, kamkoli chcete. S jeho pomocí můžete dopravovat náklad i posádku, udělat to pomocí robotů nebo lidí. Přesně na takových zařízeních budou stát naše budoucí mise," řekl Horowitz na tiskové konferenci v Houstonu.

Nejen astronauté, ale i turisté

Po první čtyři roky po návratu na Měsíc budou astronauté zůstávat na jeho povrchu pouze týden. Od roku 2024 však NASA plánuje půlroční pobyty.

Agentura počítá s tím, že na Měsíc nebudou cestovat pouze astronauti, ale i "obyčejní" lidé, kteří si cestu zaplatí.

NASA se pro vybudování stálé základny rozhodla na základě průzkumu mezi tisícovkou odborníků ze čtrnácti zemí. Ti odpovídali na otázku, za jakým účelem by se člověk měl na Měsíc vrátit, a co z toho vytěžit.

Měsíc

Autor: Jiří Kropáček

Většina odpověděla, že by cílem měl být další výzkum vesmíru, přistání na Marsu a případné rozšíření lidské civilizace.

Na vybudování stálé základny se podle Horowitze shodli jak vědečtí pracovníci NASA, tak její technici.

USA spoléhají i na pomoc z ciziny

Američané se nehodlají na Měsíc vrátit "na vlastní pěst". Spojené státy chtějí na nové misi spolupracovat s dalšími zeměmi i komerčními firmami. Důvodem je to, že agentura nemůže počítat s navýšením rozpočtu. Dosud hospodaří s ročním rozpočtem 16 miliard dolarů.

"Rozlučkový" let raketoplánů se plánuje v roce 2010. Poslední let Apollo k Měsíci se uskutečnil v roce 1972.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář