Jdi na obsah Jdi na menu
 


OSN vydá zprávu o klimatu. Prý šokující

1. 2. 2007
OSN vydá zprávu o klimatu. Prý šokující
Čína smog Peking

Smog v ulicích Pekingu.větší obrázekAutor: Reuters

  • Paříž - Přes dva tisíce vědců ze 130 zemí se podílelo na studii o globálním oteplování, kterou za týden představí OSN. Jejich závěry jsou pesimistické.

Dokument zveřejní odborný Mezivládní panel OSN pro změny klimatu.

Jeden z hlavních tvůrců, indický klimatolog R. K. Pačaurí, v rozhovoru s agenturou Reuters "slíbil," že dokument vyvolá ve světě šok a snad bude podnětem k ráznějším činům proti zněčišťování ovzduší na planetě.

Nepochybný lidský vliv

Ačkoliv zásadní zpráva - první svého druhu od roku 2001 - bude oficiálně představena až 2. února, části textu už na veřejnost  pronikly.

  • Na čem se více než dva a půl tisíce expertů z celé zeměkoule shodlo? Například na tom, že lidská odpovědnost za oteplování je zřejmá a nemá už smysl o lidském vlivu na klima pochybovat.

Zatímco před pěti lety panel zhodnotil tvrzení o lidském podílu na globálním oteplování jako pravděpodobné z šestašedesáti procent, nyní už hovoří o devadesátiprocentní pravděpodobnosti.

"Schválený dokument obsahuje jednoznačné a nevyvratitelné důkazy nejen o tom, že oteplování je fakt, ale i o tom, že lidská činnost má na něm hlavní podíl," říká Pačaurí.

Kilimandžáro bez sněhu

Sněhu trvale ubývá i na nejvyšší africké hoře Kilimandžáro.větší obrázekZdroj: Reuters

Vědci například předpovídají, že průměrná teplota na zeměkouli do konce tohoto století stoupne o další dva až čtyři a půl stupně Celsia.

Předpokládá také, že malé ostrovy v oceánech a oblasti s nízkou nadmořskou výškou - jako je například jižní a východní Asie - budou čelit stále horším záplavám.

Led pokrývající moře v arktických oblastech bude rychleji tát a možná do konce století zcela zmizí.

Skeptikům docházejí argumenty

V dokumentu je také zmínka o tom, že lidé se musejí připravit na více extrémních výkyvů počasí, jako jsou abnormální vedra nebo silné deště.

Pačaurí, který je šéfem indického Insitutu pro výzkum a energetiku, prorokuje postupný zánik početného tábora odpůrců teorie o globálním oteplování.

"Skeptici budou i po naší zprávě existovat dál, ale ve světle argumentů a důkazů jich ubývá," domnívá se Ind.

 

Do boje s globálním oteplováním se pouští už i americká administrativa George Bushe, která dosud považovala podíl lidské činnosti na změnách klimatu za neprokázaný.

Ve středečním projevu o stavu Unie se prezident vyslovil pro snížení spotřeby benzínu v USA v příštích deseti letech o pětinu. Navrhl postupné nahrazování klasických pohonných hmot způsobujících nebezpečné emise čistším alternativním palivem z obnovitelných zdrojů, zejména etanolem.

Ekologičtí aktivisté Bushe chválí

Někteří ochránci životního prostředí Bushův nový přístup přivítali, ale zároveň upozornili, že není dostatečným nástrojem pro boj s globálním oteplováním. Podle nich je třeba stanovit povinné limity pro omezení produkce škodlivých plynů.

USA se jako jeden z mála států nepřipojily ke Kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a Washington zatím nenaznačil, že svůj postoj hodlá změnit.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) sestavila žebříček zemí produkujících nejvíce oxidu uhličitého, který řada klimatologů považuje za hlavní katalyzátor klimatických změn.

Ledovec u Nového Zélandu

Mnoha ledovcům vědci nedávají velkou naději na přežití.větší obrázekAutor: Reuters

Největším znečišťovatelem jsou podle IEA právě Spojené státy. Vypouštějí do ovzduší 19,5 tuny skleníkových plynů na obyvatele ročně.

Za USA následuje Austrálie (17,1 tuny na obyvatele ročně), Kanada (17 tun), Saúdská Arábie (13,3 tuny), Německo (10,2), Velká Británie (9,1) a Jihoafrická republika (8,2).

Hlas z Ruska: Za všechno může Slunce

Mezi politiky, kteří nevěří ani v sám fakt globálního oteplování a považují jej za mýtus, patří i český prezident Václav Klaus.

Názor, že člověk na změnách klimatu nemá podíl, podpořila nyní skupina ruských vědců. Pracovníci pulkovské observatoře Ruské akademie věd tvrdí, že za změny může aktivita Slunce a nikoliv oxid uhličitý.

"Klimatické změny jsou způsobeny neobyčejně vysokou úrovní a dlouhodobým nárůstem intenzity energie vyzařované Sluncem téměř v průběhu celého minulého století. Zvyšování množství skleníkových plynů v atmosféře není tím hlavním důvodem oteplování," uvádí pracovník observatoře Chabibullo Abdusamatov.

Také nárust teploty světových oceánů je podle Rusů způsoben vyšší intenzitou slunečního záření.