Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oteplování možná věští dobu ledovou

9. 5. 2006

Oteplování možná věstí dobu ledovou

Všeobecně panuje přesvědčení, že v budoucnosti nás čeká oteplování klimatu. Přinejmenším stejně pravděpodobný však je příchod nové doby ledové. Někteří vědci soudí, že jde o hrozbu velmi aktuální.

"Doba ledová je zkrátka doba ledová," říkají hrdinové seriálu Mach a Šebestová během návštěvy v pravěku a rozesmátí diváci netuší, že už nejbližší generace by si mohly jejich zážitky vyzkoušet na vlastní kůži. Jedna vědecká teorie totiž tvrdí, že současné oteplování je jen předzvěstí návratu tisíciletého ledu.

Konec subtropického ráje

Po stovky milionů let bylo klima na Zemi mnohem teplejší než dnes. V některých obdobích druhohor například rostly subtropické rostliny i za polárními kruhy. K prudkému zvratu došlo až na konci třetihor. Tehdy začalo být klima nestabilní a jeho rychlé změny nakonec vyvrcholily ochlazením, vznikem rozsáhlých ledovců a rozčleněním planety na navzájem odlišná kllimatická pásma.

Tak začaly čtvrtohory - období v němž se vyvinul člověk a které trvá stále. Je to velmi mladá epocha: zatímco druhohory trvaly více než sto milionů let a třetihory asi 40 milionů let, čtvrtohory jsou na samém počátku, protože trvají teprve asi dva miliony let.

Dodnes vědci přesně neznají příčiny jejich nástupu, jisté však je, že čtvrtohorní klima stabilitou nijak nevyniká. " Bylo zjištěno, že například v Alpách proběhly během čtvrtohor nejmmméně čtyři doby ledové a tři období meziledová," uvádí profesor Zdeněk V. Špinar v populární publikaci Kniha o pravěku. Později však vědci zjistili, že periodických výkyvů bylo víc. "Celkový počet glaciálních cyklů za poslední dva miliony let nebyl dosud přesně určen, avšak odhaduje se, že jich bylo patnáct až dvacet," konstatují autoři knuhy Pravěké dějiny Čech.

celý cyklus teplého a chladného výkyvu trvá asi sto až dvě stě tisíc let. Z toho ovšem větší část zahrnuje chladné období, zatímco na skutečně teplé klima připadá jen pár tisíc let. Čtvrtohory jsou v podstatě dobou ledovou jen občas přerušovanou meziledovými obdobími, takzanými interglaciály.

Nyní žijeme v příznivém teplém výkyvu klimatu. Začal před přibližně 11 tisíci lety, kdy náhle začaly tát ledovce a v důsledku toho stoupala hladina světového oceánu až o 120 metrů. Zvláštní shodou okolností do stejné doby klade antický autor Platon pohlcení bájné Atlantidy mořem. Jisté však je, že právě během posledního teplého výkyvu se vyvinula moderní civilizace. A pokud se na ochlazení včas nepřipraví, s jeho začátkem také nejspíš zanikne.

Poslední horké léto

přitom ten konec může být blíže, než si myslíme. Mnoho minulých interglaciálů totiž trvalo stejně dlouho nebo i kratší dobu než ten dnešní. Většina badatelů proto soudí, že příznivé období již potrvá jen dva až tři tisíce let.

Američtí klimatologové zkoumající arktické ledovce ksou však radikálnější. Tvrdí, že proces ochlazování na konci každého inerglaciálu nastartovala právě rostoucí teplota. Led kolem pólů tál, klesala salinita mořské vody v této oblasti a proudy přinášející teplo od rovníků změnily směr. Vyšší zeměpisné šířky se ochladily, ledovce začaly opět růst a čtvrtohorní klima zase začalo dělat čest přízvisku "doba ledová".

Titíž vědci tvrdí, že právě před koncem každého interglaciálu se teplota z neznámých důvodů zvyšovala rychlejiii, což v konečném důsledku návrat ledu uspíšilo. Podle nich současné oteplování naznačuje, že tato změna by mohla proběhnout již během příštích desetiletí. "Několik mimořádně teplých let může být předzvěstí tisícileté zimy," tvrdí se v komentáři fillmu o této teorii natočeném pro populárně naučný kanál Discovery.

Pokud hypotéza platí, lze s ní pro současnost vyvodit hned několik různých závěrů - a málokterý optimistický. Jedna interpretace říká, že rychlejší oteplování nemusí být důsledkem civilizačních aktivit, ale (tak jako při minulých výkyvech) právě předzvěstí návratu ledovců. Tomu by nasvědčovala i měření, podle nichž zvyšování průměrných teplot ve skutečnosti trvá již několik století. Podle druhé je oteplování sice skutečně výsledkem činnosti člověka, výsledek však bude stejný, jako kdyby bylo přírodního původu: doba ledová. Oteplováním ldé její návrat jen urychlí.

Hypotézu je třeba prověřit, v každém případě však představuje varování, aby výzkum klimatu nepodléhal módním trendům nebo ekonomickým a politickým tlaků. Bylo by tragikomické, kdyby lidská civilizace připravující se na globální oteplování, zanikla po příchodu doby ledové.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

,.,.,

(aa64., 25. 12. 2008 11:52)

jo smekam,fakt dobře udělaný članek a plně souhlasím není co dodat.

Nadpis

(lukasojd, 1. 1. 2008 14:16)

Velice zajmaví.I tyto stránky jsou velice zajmaví strávil jsem u nich asi 4 hodiny

Můj komentář

(Ota N., 27. 3. 2007 19:56)

Tento text je pro mně velice zajímavý,našel jsem zde vše,co jsem potřeboval.
Opravdu výborné

Můj komentář

(Ota N., 27. 3. 2007 19:56)

Tento text je pro mně velice zajímavý,našel jsem zde vše,co jsem potřeboval.
Opravdu výborné

????????

(anonym, 27. 3. 2007 19:53)

Velice zajímavé!!!!!!!!!!!!!