Jdi na obsah Jdi na menu
 


Studie vědců: Rozhodčí nadržují domácím

30. 10. 2006

Studie vědců: Rozhodčí nadržují domácím

Rozhodčí to nemá jednoduché

Londýn - Akademici výzkumem potvrdili, na co si stěžují fanoušci i trenéři: rozhodčí ve špičkovém fotbale nadržují domácím týmům.

Po prostudování 2660 zápasů z několika posledních sezon nejvyšší anglické soutěže došli vědci k závěru, že sudí statisticky častěji udělí žluté a červené karty hráčům hostujícího družstva.

Ukázalo se rovněž, že outsideři jsou obvykle terčem více karetních napomínání než favorizovaný tým. Počet faulů je obvykle větší v duelech podobně postavených klubů v tabulce, zvlášť pak v době, kdy jde o konečné umístění v sezoně.

Výzkumníci z univerzit v Bathu, St. Andrews, Bangoru a novozélandského Otaga brali při své práci v úvahu výhodu domácího prostředí, důležitost zápasu a počet diváků na stadionu.

Fanoušci podle studie hrají klíčovou roli, neboť domácí fotbalisty strhnou k agresivnější hře.

Podle Petera Dawsona, docenta ekonomie na univerzitě v Bathu, lze výzkum fotbalového prostředí aplikovat i na studie kriminality.

"Fotbalové hřiště je jako laboratoř. Můžete zavést nová pravidla nebo zpřísnit postihy a uvidíte, za jak dlouho tomu rozhodčí a hráči přizpůsobí své chování," řekl agentuře Reuters

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář