Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sopky na Marsu mohou být činné

9. 5. 2006

Sopky na Marsu mohou být činné

Představa Marsu jako mrtvé planety se ukazuje stále více nepřesná. Vědci studující snímky z kosmických sond nedávno došli k závěru, že zde mohou existovat i činné sopky a další projevy tektonické činnosti.

Na snímcích sondy Mars Global Surveyor (MGS) jsme našli proudy lávy, které jsou staré asi 10 milionů let nebo možná i méně," říká dr. William Hartmann z Institutu planetárních věd v arizonském Tusconu. "Z geologického hlediska představuje takovéto stáří prakticky současnost. Především však objevení tak mladých lávových toků znamená, že sopečná činnost na této planetě může kdykoliv zase ožít."

Významné je i to, že poblíž mladých lávových výlevů mohou být i další vulkanické projevy: výrony plynů, horkých vod a tak dále. To má význam i z hlediska hledání života: mohly by se tu nacházet podzemní oázy, v nichž lze předpokládat existenci živých organismů. Relativně nedávná sopečná aktivita také možná vysvětluje objev stop po mladých korytech vytvořených prodící vodou. Náhle probuzené podzemní teplo totiž může rozehřívat ledovce ukryté pod pouštními písky.

Největší vulkány

O existenci vulkánů na Marsu se ví už dlouho. Nachází se tu mimo jiné i největší známá sopka celé sluneční soustavy, giganticka hora Olympus Mons vzsoká přibližně 24 kilometrů o průměru 600 kilometrů. Mimořádné výšky mohla dorůst proto, že geologické uspořádání Marsu je jiné než na Země - pravděpodobně zde neexistuje například rozčlenění kůry na pevninské kry, které by se pohybovaly. Sopečné jícny se tedy nevzdalují od zdrojů hlubinné podzemní aktivity a místo řetězců sopečných vrcholů se vytváří jediná monstrózní sopka.

Podobné útvary jsou i na jiných místech Marsu, například v oblasti Elysium Planitia. Zde se nacházejí tři další velké vulkány, z nichž jeden, Elysium Mons, je druhou největší sopkouna Marsu. Dosahuje výšky 13 kilometrů a průměr její základny je 700 kilometrů.Zabírá tedy větší plochu než Olympus Mons (a mimochodem také větší plochu než česká kotlina).

Donedávna se mělo za to, že období aktivního vulkanismu na rudé planetě skončilo již velmi dávno. Vědci jeho vymizení kladli do doby přibližně 2,5 miliardy let. Poslední objevy však ukazují, že vše je pravděpodobně jinak.

Leckdo se asi zeptá, jak mohou vědci z pouhých fotografií zjistit stáří hornin na vzdálené planetě. Ve skutečnosti je to snadnější, než by se na první pohled zdálo. V dávné minulosti byl povrch Marsu vystaven intenzivnímu bombardování meteority, které však postupně sláblo. Terén s velkým množstvím dopadových (impaktních) kráterů je proto velmi starý. Naproti tomu geologické útvary, které vznikly v pozdější době, mají kráterů méně nebo je postrádají úplně. Mladší lávové proudy také starší krátery rozrušují, vyplňují nebo překrývají. Tak lze srovnávací metodou zjistit stáří povrchových jevů s poměrně velkou přesností.

Krátery vypovídají

První překvapení přišla už při uplatnění této metody na lávové proudy vycházející z gigantického kráteru Olympus Mons. Zde se našly útvary mladší než 100 milionů let. "To odporuje dosavadním teoriím o ukončení sopečné aktivity před 2,5 miliardy let a naznačuje, že v některých oblastech sopečná činnost sporadicky přetrvávala," komentoval tyto objevy William Hartmann.

To však ještě nebyl všem překvapením konec. V oblasti Elysium Planitia se našly lávové proudy staré 20 milionů let a později dokonce necelých 10 milionů let.

Objevy nasvědčující nedávné, nebo dokonce současné sopečné aktivitě dělají Mars ještě zajímavějším objektem výzkumu. Je možné, že některý z příštích automatů konstruovaných nyní pro rudou planetu, bude vyslán právě do míst, kde lze předpokládat mladé vulkanické jevy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

blé

(werunka, 2. 3. 2008 18:48)

se vám na to vyseru nemte tu nic a jsem nasraná!!!!!!!!

lllllllllllllllll

(llllllllllllllllllll, 3. 4. 2007 11:26)

si debil

jo tag to je ftiup...

(pipoipipipipipipi, 10. 3. 2007 19:59)

ha tag to je ftip... ve vesmíru láva... to musí být klaaaaaqasa...

jo tag to je ftiup...

(pipoipipipipipipi, 10. 3. 2007 19:59)

ha tag to je ftip... ve vesmíru láva... to musí být klaaaaaqasa...

jo tag to je ftiup...

(pipoipipipipipipi, 10. 3. 2007 19:59)

ha tag to je ftip... ve vesmíru láva... to musí být klaaaaaqasa...