Jdi na obsah Jdi na menu
 


USA zveřejnily omylem návod na atomovku

3. 11. 2006
USA zveřejnily omylem návod na atomovku
Bílý dům

Americké vládě se v rámci snahy o nalezení dalších důkazů proti iráckému ex-prezidentovi Husajnovi podařilo zveřejnit informace o výrobě jaderné bomby.Zdroj: Aktuálně.cz

Washington - Pokud se zajímáte o detailní informace sloužící k výrobě jaderné pumy, měli jste od března tohoto roku díky USA unikátní šanci.

Americká vláda podle zjištění deníku New York Times zveřejnila na internetu irácké dokumenty, které podrobně vysvětlují, jak na to.

Deník dnes napsal, že americká vláda v březnu pod tlakem Kongresu založila internetovou stránku, na níž zveřejňuje archivy z dob vlády Saddáma Husajna.

Experti: podobné informace představují riziko

Na webu se ale nedopatřením ocitly i texty, které experti na zbraně označují za nebezpečné. Jedná se například o detailní záznamy o tajném iráckém jaderném výzkumu z doby před válkou v Perském zálivu (1991).

Tyto dokumenty mohou podle odborníků posloužit jako základní příručka pro vytvoření jaderné bomby.
   
Ve čtvrtek americká vláda příslušnou internetovou adresu zablokovala poté, co se reportéři New York Times dotazovali na stížnosti od expertů.

"Již se nám podařilo vytvořit účinný systém, který zajistí pečlivé přehodnocení obsahu těchto dokumentů před tím, než je znovu zveřejníme," uvedl mluvčí ředitele amerických zpravodajských služeb Johna Negroponteho. 

Už o tom nějakou dobu víme

Vláda USA přitom ale musela o zveřejnění takto závažných informací vědět podle nejmenovaných diplomatických zdrojů přinejmenším od minulého týdne.

 

Pentagon II

Bezpečnostní služby již prý mají situaci pod kontrolou. Po půl roce...Autor: Wikipedia Commons

Tehdy si měli zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) soukromně stěžovat americkému velvyslanci kvůli obavě, že by dostupné informace mohly pomoci státům, jako je Írán, s vývojem jaderné zbraně.
   
Dokumenty obsahují diagramy, tabulky, rovnice a další poznatky o budování bomby. Podle expertů jdou mnohem dále než jiné "návody", které se dosud na internetu vyskytovaly.

Vše kvůli honbě po důkazech proti Saddámovi

Na zveřejnění iráckých archivů tlačili hlavně republikánští zákonodárci. Tvrdili, že věří, že jejich zveřejnění pomůže najít důkazy o předválečných hrozbách režimu Saddámu Husajna.

Argumentovali tím, že se rozvědkám nepodařilo dostatečně zanalyzovat 48 000 krabic zabavených dokumentů a že veřejnost může přispět k hlubšímu prozkoumání textů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář