vesmír má tvar pilulky zjistili Italové
Vesmír má tvar pilulky, zjistili Italové
Mírné protažení vesmíru na dvou koncích je podle vědců způsobeno magnetickým polem, které se rozprostírá po celém kosmu. Má také na svědomí deformace vesmírného času.
Leonardo Campanelli z univerzity ve Ferraře a jeho dva kolegové, Paolo Cea a Luigi Tedesco z univerzity v Bari, svůj názor opírají o data získaná ze satelitu NASA, který nese označení WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe). Ten snímá vesmír a měří teplotu žáru, který vznikl Velkým třeskem a nyní je přítomen v kosmu ve formě mikrovln.
Satelit byl podle ČTK vypuštěn v roce 2001 a vědcům už pomohl doplnit některá hluchá místa ve vývoji vesmíru. Na základě jeho informací spočítali stáří kosmu, které je podle nich 13,7 miliardy let od Velkého třesku, nebo poměr běžné hmoty a takzvané černé hmoty a černé energie, z nichž se vesmír skládá. Díky němu také zjistili, že první atomy se v kosmu zformovaly 380 000 let po Velkém třesku.
Jak se tvar mohl vyvinout?
Astrofyzik Gary Hinshaw z amerického Goddardova střediska vesmírných letů také připouští, že data ze satelitu, která italští vědci použili pro studii, kterou zveřejnili v americkém odborném časopise Physical Review Letters, "vyznívají lehce ve prospěch elipsoidního modelu".
Na druhou stranu ale namítá, že je zatím těžké pochopit, jak se mohl takový oválný tvar přirozeně vyvinout. Úkolem proto nebude jen vysvětlit tuto abnormalitu, ale hlavně objasnit od základu novou charakteristiku vesmíru, říká Hinshaw.