Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vesmírné vozidlo Sojourner

11. 5. 2006

Vesmírné vozidlo Sojourner

Úspěšné účinkování prvního vozidla na cizí planetě. Ano jde o americký elektromobil SOJOURNER, který letos v červenci zahájil své putování po nehostinném červeno-oranžovém povrchu MARSU.

Koordinaci měl na starosti americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA, konkrétně jeho proslulé pracoviště JPL (Jet Propulsion Laboratory) v kalifornské Pasadeně.

Například nebyl jednoduchý úkol vypořádat se úspěšně s teplotními výkyvy od -128°C do +17°C. Samotný povrch planety není příliš členitý, výjimku představují ohromné skalní útvary s největší horou Olympus Mons o výšce 27km či soustava kaňonů Mariners o hloubce až 10km.

O Sojourneru

V porovnání s jeho předchůdci LUNAR ROVEREM a LUNOCHODEM je SOJOURNER skutečné minivozítko. Jeho délka a šířka totiž činí jen 650, resp. 480mm. Totéž platí i pro celkovou hmotnost, která je přibližně 10,6 kg. Konstrukce vozidla je přísně účelová a její základ představuje kvádr s elektronickými, řídícími a vědeckými přístroji. Na jeho dvou protilehlých bocích je upevněn unikátní podvozek typu rockerbogie.

Na koncích ramen jsou nezávisle zavěšena hliníková kola o průměru 130mm. K pohonu Sojourneru slouží elektromotory zabudované do nábojů kol. Energii pro několik hodin jízdy denně jim poskytuje především sluneční panel o ploše 0,2m2 na vrchní straně vozu. Za tmy nebo během prachové bouře se elektromotory napájejí ze sady miniakumulátorů Li-SOCI2.

Operátor na Zemi má k dispozici obraz ze tří videokamer:dvou napřídi (uspořádaných do stereosoustavy) a jedné na zádi. Překážky v jízdní dráze odhaluje laserový systém. Pokud jde o jízdní výkony, sojourner je schopen se pohybovat nejvyšší rychlostí 10mm/s.

Pro cestu na rudou planetu složili specialisté laboratoře JPL sojourner do nitra sondy Mars Pathfinder, která se v nákladovém prostoru třístupňové rakety Delta II 7925 vydala k půl miliardy kilometrů vzdálenému cíli 4.prosince 1996 z kosmodromu Cape Canaveral na Floridě. Na povrch Marsu, konkrétně v údolí Ares Vallis, dosedl přistávací modul mars pathfinderu po dramatickém sestupu...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář