Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začíná plánování letu na Mars s lidskou posádkou

13. 5. 2006

Začíná plánování letu na Mars s lidskou posádkou

V těchto dnech pomalu ale jistě začíná plánování prvního letu k planetě Mars s lidskou posádkou. Bude se jednat o nevětší projekt v prozatímní historii lidstva do kterého se budou muset zapojit všechny vyspělé státy světa.

Jako obvykle jsou problematickou věcí peníze. Na let na Mars je zapotřebí sehnat částku přibližně 50 miliard dolarů. Něco dají sice vlády jednotlivých států, ale nemalou částku budou muset investovat i soukromníci a soukromé firmy. Shánění peněz bude trvat určitou dobu a právě tuto dobu budou potřebovat vědci k vyvinutí nových technologií a technik potřebných k úspěchu celé akce. Bude zapotřebí vymyslet celou řadu vylepšení, případně úplné předělání současných technik. Let na Mars je totiž úplně o něčem jiném, než se dalo do současné doby vyzkoušet.

Vyslat samostatnou sondu na Mars není relativně příliš obtížné. Největším problémem v letu s lidskou posádkou je palivo pro cestu zpátky. Kosmické loď, která by mohla posádku k rudé planetě donést, bude muset být zřejmě smontována na orbitální dráze kolem Země. K tomu by velice výrazně mohla dopomoci mezinárodní orbitální stanice Alfa, která se právě staví. Myšlenky na postavení této lodi na Měsíci jsou sice zajímavé, ale bez pořádné základny prakticky neuskutečnitelné. Na svou cestu zpátky si však bude muset posádka palivo vyrobit přímo na planetě Mars.

Optimální počet kosmonautů na takovouto cestu je 6. Otázkou je, jak tuto šestici vybrat. Samozřejmě musejí splňovat fyzické předpoklady, ale nesmí se podceňovat ani psychika. Celá cesta včetně pobytu na Marsu bude trvat přibližně 600 dnů. Je velmi důležité, aby posádka netrpěla ponorkovou nemocí. Se Zemí bude mít kontakt pouze pomocí radiových vln. Dovoluji si spekulovat, že posádka bude s největší pravděpodobností smíšená. I když se všeobecně soudí, že ženy jsou odolnější vůči stresu, v tomto případě hovoří proti pouze ženské posádce právě fyzická kondice. Na planetě Mars bude potřeba vyrobit palivo a k tomu bude potřeba hrubá síla. Předpokládám, že bude zapotřebí nějakého muže, aby přiložil ruku k dílu.

Na povrchu Marsu to budou mít o dost těžší než kosmonauti, kteří přistáli na povrchu Měsíce. Kupříkladu gravitace je na Měsíci 16% zemského normálu. Na Marsu je to 38%. Sice to znamená, že pohyb bude lehčí než na Zemi, ale právě problémy s kondicí během letu pohyb i všechny další práce ztíží.

A kdy že se poletí? Odvážnější tvrdí že v roce 2015 by mohla loď startovat. Střízlivé odhady se pohybují spíše mezi rokem 2020 a 2030. Já osobně se spíše přikláním k bližší variantě. Pokud bude pokrok ve vědě pokračovat stejným tempem, neměl by to být problém.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář