Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bilance atentátů v Egyptě podle AFP klesla na 18 obětí

28. 4. 2006

Bilance atentátů v Egyptě podle AFP klesla na 18 obětí

Káhira - Bilance tří pondělních atentátů v egyptském Dahabu zatím není jasná. Agentura AFP, která se odvolala na bezpečnostní a zdravotnické zdroje, oznámila, že zahynulo 18 lidí, z nichž šest jsou cizinci. Policie podle této agentury uvádí, že zraněno bylo 62 osob, zdravotníci prý napočítali 83 zraněných. Původní informace hovořily o 24 mrtvých, z nichž tři byli cizinci - Švýcar, Rus a pětiletý Němec.

České úřady nemají informace o žádných českých obětech ani zraněných. Ministerstvo zahraničí ČR doporučilo českým občanům, aby se neprodleně spojili se svými příbuznými v postižené oblasti nebo s cestovními kancelářemi, které jim zajišťují pobyt. Pro případ, že se nepodaří zkontaktovat české občany v postižené oblasti, zřídilo MZV ČR mimořádnou telefonní linku. Na čísle 224 182 634 je možné získat informace, případně sdělit údaje o blízkých a příbuzných, se kterými se nepodařilo navázat spojení.

Egyptská policie uvedla, že zadržela deset lidí, které vyslýchá v souvislosti s útoky. Tři z nich podle prohlášení policie přijeli do Dahabu den před útoky a bezprostředně po nich se pokusili oblast opustit. K akci se nepřihlásila žádná skupina. Policie se domnívá, že nejméně dvě ze tří náloží odpálili sebevrazi. Vládní mluvčí však sdělil agentuře AP, že "tato teorie dosud nebyla potvrzena". Vláda se zatím kloní k názoru, že útočníci použili časované nálože.

Ministr informací Anás Fikkí přiznal, že jedno z nalezených těl zůstává neidentifikováno a že zatím není jasné, zda se jednalo o sebevražedné atentáty. Nálože ale byly podle vyšetřovatelů odpáleny tak, aby způsobily maximální škody na promenádě plné barů, restaurací a obchodů během časného podvečera.

Pokles bilance mrtvých podle agentury AFP způsobilo prvotní nepřesné ohledání těl. Výbuchy rozmetaly ostatky až do moře, odkud je ještě dnes ráno lovili policejní potápěči. Stopy po útocích jsou na místě patrné i dnes, píše agentura AP. V kaluži krve u pobřeží leží dva černé sandály, o kousek dál zůstal prázdný dětský kočárek se zakrvácenou malou botičkou.

Svědci líčí, jak zahraniční turisté nevěděli, kam utíkat, když se ozvaly výbuchy. "Slyšela jsem první ránu, rozběhla jsem se. Pak se ozvala druhá," vypráví Johanna Sarjasová, finská novinářka, která byla v Egyptě na dovolené. "Všude byl chaos, nevěděla jsem, kam utíkat. Nikdo nevěděl, kde to zase bouchne."

Egyptský tisk dnes napsal, že je možné, že pondělní akce souvisí s předchozími velkými atentáty na Sinajském poloostrově, a to v Tabě roku 2004 a v Šarm aš-Šajchu loni. Upozorňuje také na to, že by atentáty mohly být reakcí radikálů na vývoj procesu s údajnými viníky útoků v Tabě. Koncem března totiž před soudem stanulo dalších 13 obžalovaných. Dvě osoby jsou souzeny už od července 2005. Vládní list Al-Gumhúríja napsal, že za útokem v Dahabu je stejně jako za atentáty v Šarm aš-Šajchu skupina Tavhíd a džihád.

Zraněné dnes navštívil premiér Ahmad Nazíf a řekl, že Egypt je schopen krizi překonat, protože už překonal vážnější krize. Atentáty odsoudila největší egyptská opoziční strana Muslimské bratrstvo. Považuje je za pokus o destabilizaci země.

Sinajský poloostrov a tamní vyhledávaná letoviska byla terči atentátů již dříve. Za minulé dva roky při nich zahynulo přes 100 lidí. Úřady trvají na tom, že jsou za akcemi místní beduíni, a nikoli teroristé organizovaní v celosvětové síti. Většina zdrojů ale připomíná, že útoky následovaly po zveřejnění nové výzvy šéfa teroristické sítě Usámy bin Ládina.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář