Jdi na obsah Jdi na menu
 


V Egyptě je zadrženo již 30 podezřelých z útoků

28. 4. 2006

V Egyptě zadrženo již 30 podezřelých z útoků

Káhira - Egyptské úřady pokračují v pátrání po strůjcích pondělních atentátů v letovisku Dahab, při nichž zahynulo nejméně 18 lidí a přes 80 dalších utrpělo zranění. Policie již zadržela 30 podezřelých osob, především příslušníků beduínských kmenů ze Sinajského poloostrova, uvedla agentura AFP.

Egyptské ministerstvo zahraničí české ambasádě v Káhiře potvrdilo, že mezi mrtvými a zraněnými nejsou žádní čeští občané, sdělil dnes telefonicky ČTK český velvyslanec v Egyptě Jakub Karfík. Nikdo žádného Čecha také nepohřešuje, dodal velvyslanec.

Podle Karfíka prošlo nemocnicí v městě Šarm aš-Šajch asi 87 zraněných, mezi nimiž nebyl registrován žádný český občan. Do oficiálních statistik nebyly zahrnuty osoby, které byly s lehkými poraněními ošetřeny přímo na místě, upřesnil český ambasador.

Při explozích bylo zabito šest cizinců. O život přišlo pětileté německé dítě, Rus, Švýcar a žena z Libanonu; národnost zbývajících dvou obětí je zatím neznámá, napsaly internetové stránky CNN.

Podle mluvčího egyptského prezidenta Husního Mubaraka má egyptská policie dvě teorie o atentátech. První hovoří o útoku tří sebevražedných atentátníků, druhá o použití primitivních bomb odpálených na dálku. Nejmenovaní egyptští bezpečnostní činitelé prohlásili, že tři těla nalezená v místě výbuchů byla tak roztrhána, že mohla patřit sebevrahům.

Mezi 30 zadrženými jsou mimo jiné tři informatikové z Káhiry, kteří přijeli do Dahabu v předvečer atentátů a kteří se snažili město opustit necelou hodinu po útocích. Policie je s falešnými doklady zastavila na jednom z kontrolních stanovišť.

Většina zadržených pochází z řad beduínů. Ti byli spojováni i s minulými útoky na Sinajském poloostrově, při nichž zahynulo v červenci 2005 v Šarm aš-Šajchu 88 osob a v říjnu 2004 v Tabě 34 lidí.

Některým členům beduínských kmenů se nelíbí, že egyptská vláda umožnila na jejich rodné půdě rychlý turistický rozvoj, z něhož těží především Egypťané, kteří do regionu přišli za prací z Káhiry. Rovněž Dahab byla původně malá beduínská vesnice.

Obliba Dahabu mezi západními turisty ale ukazuje i na možnost přímého podílu Al-Káidy na atentátech nebo alespoň na inspiraci jejími názory, soudí zahraniční bezpečnostní experti. Radikální muslimské skupiny se nicméně od útoků distancovaly; odsoudila je egyptská opoziční strana Muslimské bratrstvo i palestinské vládní hnutí Hamas, podle něhož šlo o "zločinecký útok proti veškerým lidským hodnotám".

K těm, kdo útoky odsoudili, se v noci na dnešek připojila také Rada bezpečnosti OSN, která zároveň vyzvala k potrestání viníků. Ve svém prohlášení RB OSN žádá, aby "všechny státy spolupracovaly s egyptskou vládou a poskytly jí podporu". Generální tajemník OSN Kofi Annan výbuchy odsoudil jako "teroristické činy namířené proti nevinným lidem".

Představitel protiteroristického oddělení při úřadu izraelského premiéra generál Elkana Har Nof vyjádřil přesvědčení, že atentáty ze strany islámských radikálů na Sinaji budou pokračovat. "Pobřeží (Sinajského poloostrova) kombinuje všechny prvky, které jsou cílem globální muslimské svaté války," podotkl.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář