Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zkamenělé stopy v Mexiku změní historii

30. 10. 2006

Zkamenělé stopy v Mexiku změní historii

Zkamenělé stopy - ilustrační foto

Mexico City - Zkamenělé otisky lidských chodidel, nalezené v mexické poušti, jsou údajně staré až 15 tisíc let. Jde tak o nejstarší nález na americkém kontinentu.

V pouštní lokalitě Cuatro Cienegas v severním mexickém státě Coahuila bylo nalezeno třináct zkamenělých lidských stop.

Stopa sběrače

"Jsme přesvědčeni, že mohou být staré 10 000 až 15 000 let," řekl agentuře Reuters archeolog Yuri de la Rosa.

 Infobox

Mexiko

"Výzkum, který jsme dělali v Cuatro Cienegas prokazuje přítomnost lovců a sběračů v nynější poušti Coahuila, která začala vznikat před 10 000 lety," dodal.

Archeologové Mexického národního ústavu antropologie a historie prostor v Cuatro Cienegas dále zkoumají, aby dále upřesnili stáří nalezených stop.

Dosud nejstarší zkamenělý otisk lidské stopy v Novém světě byl objeven v Chile, v lokalitě Monte Verde. Jeho stáří se odhaduje na 13 000 let.

Miliony let staré otisky

Nejstarší zkamenělé otisky hominida jsou v africkém státě Tanzánie. Jsou asi 3,7 milionu let staré a byly tedy vytvořeny dávno před vznikem druhu homo sapiens.

V roce 2003 byly v jednom lomu v centrálním Mexiku nalezeny stopy údajně 40 000 let staré, nález však byl odborníky značně zpochybněn.

Pokud by se později jinými metodami případně potvrdila jeho hodnověrnost, znamenalo by to velkou změnu v nazírání na dějiny lidstva na americkém kontinentě, píše Reuters.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář